سعید صمدی دبیر انجمن زغال سنگ ایران در خصوص وضعیت این صنعت در سال ۱۴۰۰ بیان کرد: صنعت زغال سنگ، در سال ۹۹ ، رونقی بی سابقه را تجربه کرد و این رونق تحت تاثیر افزایش قیمت های جهانی، افزایش قیمت فولاد در داخل کشور و همچنین افزایش نرخ ارز محقق شد، در نظر داشته باشید که در فروردین ماه ۹۹ قیمت پایه هر تن زغال سنگ یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده و در بهمن ماه قیمت پایه زغال سنگ به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است این رشد قیمتی فوق العاده، تاثیر مثبتی بر سودآوری شرکت های تولیدکننده زغال سنگی داشته است.

وی در رابطه با پیش بینی قیمت ها در سال آینده گفت: قیمت زغال سنگ تحت تاثیر قیمت فولاد و نرخ ارز است و قیمت هایی که انتظار می رفت در سال ۱۴۰۰ به آن برسیم، امسال محقق شد اگرچه با توجه به چشم انداز کاهش احتمالی نرخ ارز، احتمال افت قیمت محصولات فولادی هم وجود دارد(قیمت زغال سنگ بر مبنای ۲۶.۵ درصد شمش فولاد خوزستان تعیین می گردد)؛ ولی صنعت زغال سنگ ایران ۲ نقطه قوت مهم دارد که بر اساس این نقاط قوت، نه تنها احتمال افت قیمت زغال سنگ نمی رود؛ بلکه حتی شرایط بهتری هم برای شرکت های زغال سنگی رقم بخورد.

نکته قوت اول این است که دومین کارخانه فولادی کوره بلند کشور هم سال ۱۴۰۰ وارد مدار تولید شده و سالانه تقاضای زغال سنگ یک میلیون تنی ایجاد خواهد کرد. همانطور که می دانید ظرفیت تولید صنعت زغال سنگ کشور سالانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن است. تا کنون مشتری عمده زغال سنگ کشور، شرکت ذوب آهن اصفهان با سالانه ۲.۵ میلیون تن تقاضا بوده است و امسال شرکت ذوب آهن اصفهان ۸۰۰ هزار تن از زغال سنگ مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین کرد. با ورود کوره بلند میدکو، تقاضای زغال سنگ کشور یک میلیون تن افزایش خواهد یافت و این موضوع، قدرت چانه زنی زغال سنگی ها را افزایش خواهد داد. به همین دلیل هم بحث سهمیه بندی زغال سنگ مطرح شده و زغال سنگ ایران، برای مشتریان ارزشمندتر خواهد شد.

دومین نقطه قوت زغال سنگ ایران هم این است که در حال حاضر قیمت آن تقریبا به اندازه قیمت های جهانی است و صادرات زغال سنگ ایران توجیه پذیر نیست؛ اما واردات زغال سنگ، هزینه قابل توجهی به واردکنندگان تحمیل می کند. هزینه حمل و نقل زغال سنگ تقریبا ۵۰ درصد قیمت زغال سنگ را تشکیل می دهد و دو شرکت فولادی که در فرآیند تولید از کوره بلند استفاده می کنند (ذوب آهن اصفهان و یکی از زیر مجموعه های میدکو) در صورت واردات زغال سنگ برای تامین نیاز خود، باید هزینه ای بسیار بالاتر از قیمت زغال سنگ داخلی متحمل شوند از این رو معتقدم زغال سنگ ایران حتی پتانسیل افزایش قیمتی تا ۴۰ درصد بالاتر از قیمت های فعلی را هم دارد و با توجه به هزینه های واردات زغال سنگ، برای مشتریان زغال سنگ داخلی حتی خرید زغال سنگ داخلی بالاتر از قیمت های جهانی هم توجیه اقتصادی خواهد داشت. البته افزایش نرخ حقوق و دستمزد، هزینه های شرکت های زغال سنگی را هم افزایش خواهد داد.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!